Atlétika
Nagy Marcell
Deutsch Tamás, a Magyar Testgyakorlók Köre elnöke – különösebb indok nélkül – meglátogatta Zsitnik Bélát, a londoni olimpián bronzérmet szerzett, egykori evezőst, aki idén lesz kilencvenéves.
Hangulatos budai mellékutcában, összeboruló lombok között bújik meg Béla bácsiék otthona, melyet két hófehér óriás őriz. Mindketten kuvaszok. Első ránézésre veszélyesnek tűnnek, de némi szagmintavétel után nem kezdenek ugatásba, viszont a gazdit a kapuig kísérik.
Zsitnik Béla, az 1948-as londoni olimpiai bronzérmese nyit ajtót. Lépései már nem olyan biztosak, mint 66 éve a Temze partján, de szellemileg friss és humoránál van.
Valóban több asztalon is pogácsás, mogyorós tányérok várják a vendégeket, de felfedezünk kókuszgolyót is, ami azért elgondolkodtató, de tartjuk magunkat.
Béla bácsi elgondolkodik, hiszen a szövetségben főtitkár volt, néhány éve még heti három alkalommal szállít vízre, olimpiai harmadik helye mellett Európa-bajnoki címe van, többszörös Master’s világbajnok és a kisujjában több van, mint néhány mai „szakember” fejében. Elmosolyodik, de nem válaszol, hanem témát vált:
Elmeséli, hogy ma is figyeli a sportágat, olvassa a lapokat, ki is vágja a fontosabb cikkeket, hogy meglegyenek, ha kellenek.
Az evezés mindössze hét olimpiai érmest adott az országnak. Béla bácsiék 1948-ban – a kormányossal együtt – hárman voltak, majd jött az „Ezüstnégyes” 1968-ban, Mexikóban (Melis Zoltán, Sarlós György, Csermely József, Melis Antal)
Közben megakad a szemünk a falon, a relikviákon. Ott a diploma a londoni bronzéremről, a lübecki díszpolgári cím, a Népsport IV. évfolyam 158. száma és a Magyar Köztársasági Érdemkereszt átadásáról szóló oklevél.
Zsitnikből ki nem fogy a szó. Mesél a magánéletéről, a fiáról, megtudjuk, hogy már dédnagypapa, ami boldoggá teszi, de nem örül a 4-es metrónak, mert a házuk alatt megy el.
Tartalmas életet élt Béla bácsi, hiszen a sport mellett közgazdasági iskolákat végzett. Mérlegképes könyvelői, és pénzügyi képzettsége és érdeklődése, szorgalma révén a sportban, a sportért dolgozhatott.
A kapuban még megáll egy szóra, de szinte csak magának teszi fel a kérdést:
Isten éltesse Béla bácsi! Várjuk novemberben!
Zsitnik Béla köszöntése 2013. augusztus 28.