Karate
Hárspataki Gábor
MTK legendárium | 112. rész. Szekrényessy Attila sorozata.
E sorok írójának feljegyzései a sír megtalálásáról így folytatódtak: „Tehát Szekrényessy Kálmán hamvai – a későbbi rátemetés ellenére – a kétméteres mélységben nem lettek bolygatva. Mivel az új sír 1991-ben lejárt, így jogilag felszabadult. Tekintve, hogy az MTK-alapító fölött lévő maradványokat úgyis exhumálni kellene, Szekrényessy csontjait is érdemesnek mutatkozott kiemelni, így viszont már méltó módon a Nemzeti Sírkertbe célszerű áthelyezni. Így fogok eljárni!”
Az exhumáláson is részt vettem, ahol sikerült megakadályozni, hogy a téli hidegben dolgozó sírásók ne a könnyen elérhető rátemetett hamvakat emeljék ki, hanem mélyre ásva Szekrényessy Kálmán igazi maradványait hozzák felszínre. Némi készpénz és egy üveg jó fajta pálinka segített az igazság megtámogatásában…
Ilyen előzmények és fordulatok után kerülhetett sor az első magyar úszónak és az MTK alapítójának ünnepélyes újratemetésére. Szekrényessy Kálmánnak a méltó végtisztességet halála 85. évfordulóján, 2008. november 28-án róhatta le a hálás utókor, mikor kellő médiafigyelem közepette, három minisztérium képviselőinek jelenlétében, ünnepélyes külsőségek mellett, mintegy húsz delegáció és a Magyar Honvédség Budapest Helyőrségi Zenekara kíséretével újratemették a Fiumei úti nemzeti sírkertben a Budapest Főváros főpolgármestere által adományozott sírba. A temetésen a következő delegációk vettek részt és helyezték el koszorúikat:
Az Önkormányzati Minisztérium sportért felelős miniszterének képviseletében dr. Harcsár István, miniszteri főtanácsos, volt MTK elnök, a Magyar Honvédség Budapest Helyőrségi Zenekarának képviseletében (a szertartás alatt vezénylő) Daczkó István karmester úr, az Oktatási – és Kulturális Minisztériumhoz tartozó, Nemzeti Évfordulókat Nyilvántartó – Balassi Intézet képviseletében Nagy Ibolya, kommunikációs vezető asszony, Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal Sportügyosztály képviseletében Szabó Tünde úszóolimpikonunk, a Magyar Úszószövetség képviseletében Güttler Károly olimpiai és világbajnoki ezüstérmes, Európa bajnok, világcsúcstartó, a Magyar Úszószövetség Junior Szövetségi kapitánya, a Magyar Testgyakorlók Köre képviseletében Bódayné Blaha Judit ügyvezető alelnök asszony, a Magyar Hosszútávúszó Szövetség képviseletében Dolovai Tamás alelnök úr, a Nemzeti Kegyeleti-és Emlékhely Bizottság képviseletében Radnainé dr. Fogarasi Katalin főtitkárasszony, a Semmelweis Egyetem Testnevelési-és Sporttudományi Kar Úszótanszék képviseletében Kovácshegyi Ferenc úr, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Tanszékvezető professzora Dr. Horváth István úr, Budapest III. kerület, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata nevében Dr. Gidófalvy Dénes főtanácsadó úr, Budapest XIII. kerület Önkormányzata képviselője, Siófok Város Önkormányzata és dr. Balázs Árpád polgármester úr jelenlévő képviselője, a Balaton-átúszás Szervező Bizottsága képviseletében Szántó László professzionális sportvezető, a Magyar Szabadidősport Szövetség alapítóját és munkatársa Ács Lajos úr, a Budapesti Honvéd Sportegyesület képviseletében Kiss Éva úszószakosztály igazgató asszony, a Magyar Írószövetség és a család képviseletében Szekrényessy Attila történész, a Magyar Újságírók Közössége képviseletében Kósa Csaba elnök úr, a Magyar Olimpiai Bizottság kiküldött képviselője, a Balaton-átúszók képviseletében Moór Gabriella többszörös Balaton-átúszó stb.
(Folytatjuk)