Atlétika
Nagy Marcell
Szenzációsan zárták az évet rövidpályás gyorskorcsolyázóink. Ennek apropóján beszélgettünk Bánhidi Ákos, szakosztály-igazgatónkkal.
– Szenzációsan zártátok az évet, Ázsiából arany- és ezüstéremmel tértetek haza a két világkupafutamról, történelmi sikert aratva. De menjünk időrendben! Japánban, Nagojában kezdtetek.
– Az emberek többsége nem tudja, hogy amíg versenyzőink az elődöntőbe vagy a döntőbe kerülnek, óriásit kell harcolniuk, és a selejtezőkben, a világ háromnegyedét már megverték, ami kemény dolog – kezdte Bánhidi Ákos. Nagojában, Liu Shaolin Sándor 1000 méteren egyéni ezüstérmet szerzett, ez óriási eredmény, évekig dolgoztunk úgy, hogy ez egyszer sem sikerült. A többieknek is voltak felvillanásai, Heidum Berni kezdett magára találni, és Bácskai Sacinak is voltak szép dolgai. Azért, hogy ezek az érmek és helyezések folyamatosan jöjjenek, sokat kell tenni. Értéket képviselt a megmérettetés, de sűrű a versenynaptár, az idénysportágaknál képtelenség folyamatosan csúcsformában lenni, ezt a legfontosabb versenyekre lehet és kell időzíteni. Az ezredmásodperc tört része alatt kell dönteni, Japánban a magyar férfi váltó rosszul döntött, így jogosan zártak ki, és a hollandok nyertek. A következő hétvégén pedig ők estek ki, és mi nyerünk. Ez ilyen sportág, rossz döntéssel elszállhatsz, jóval meg nyerhetsz. A VK futamok éles tesztversenyek, komoly eredményt értünk el Japánban is, annak ellenére, hogy nem kezelik olyan módon, mint az Európa-, vagy a világbajnokságot. Igyekszünk azért ezekből a versenyekből is következtetéseket levonni, de a legfontosabb megmérettetésekre hegyezünk.
– Következett Kína, Sanghaj, és férfi váltónk világkupa-győzelme. Mi történt a döntőben?
– Hat olyan váltó van a világon a férfiaknál, melyek közül bárki nyerhet, köztük vagyunk mi, magyarok is. Itt már az ezredmásodpercek alatt meghozott döntések alapján alakul ki a sorrend, az előzésnél, a befutónál, az előzetes taktika kialakításánál. Négy VK futamon vagyunk túl, eddig egyet nyert Kína, egyet Kanada, egyet Hollandia, és egyet most mi. Ezen kívül még Korea és Oroszország tartozik az elitbe. Szinte csak Fortuna dönt abban, hogy ki nyer. Bizonyítottuk már többször is, hogy Kanadát és Kínát is meg tudjuk verni, ha nem történik váratlan, és mi döntünk a taktikánk és az erőnk beosztásáról. Ha a döntőben nem esik el ez a két váltó, akkor háromesélyes lett volna a finálé, mert az olaszok mögöttünk vannak. De mindenkinek tudnia kell, ebben a sportágban benne van a bukás, nem azért nyertünk, mert ők estek. Soha nem derül már ki, hogy mi a vége, ha talpon maradnak.
– Milyen eredmények születtek még a sanghaji hétvégén?
– Ezen a világkupán a vezetőbíró döntései sok esetben erősen véleményesek voltak, többször minket sújtottak, és nem egyszer kizárással büntettek olyan esetekben is, amikor nem volt indokolt. Kizárták női váltónkat, olyan hiba miatt, amiért annak idején Eb-érmet buktunk, mert akkori ellenfelünk ugyanezért nem kapott kizárásos büntetést. Gond volt a bíró szabályértelmezésével, ami rányomta bélyegét a teljesítményünkre. Nem szoktam ilyenekkel foglalkozni, de ezt kénytelen vagyok megemlíteni. Mind Heidum Bernit, mind pedig női váltónkat, továbbjutó helyről, az oroszokat megverve zárták ki. Megkérdőjelezhető döntés, de szereplésük okot ad a bizakodásra.
– Beszéltünk már a zene iránti vonzalmadról, de van még másik szerelmed is. Honnan a motorozás iránti szenvedély?
– Érdekes dolog ez, fiatal koromban robogóztam. Később kitaláltam – persze közben eltelt vagy tíz év – hogy váltsak, és az 50 köbcentit, 1550-re cseréltem. A motor az 1600-as Yamaha Wild Star chopper, komoly, morcos jószág, nem gyorsasági motor, épített gép. Szeretem a nyári időszakban használni a kis házi kedvencemet. Nem mindig járok vele, akkora építmény, és nem arra találták ki, hogy az ember siessen vele, és eljusson A-ból-B-be. Ez szertartás, be kell hozzá öltözni, inkább hétvégi túrákhoz ideális, kedvtelésből használom, erre való. Amikor megvettem, az első téli szezonban – fűtött garázs hiányában – bent tartottam a szobámban. Jó kis lakótárs volt.
– A februári, a drezdai VK futam még odébb van, most jönnek az ünnepek. A munka mellett jut idő a pihenésre is?
– Vegyesen telnek a napjaink, munkával és pihenéssel. Az ünnep mindenkinek jár, de mivel téli szakágat képviselünk, így mindenre nagyon oda kell figyelni, úgy a versenyzők étkezésére, mint arra, hogy túl hosszú idő nem maradhat ki. Karácsonykor és szilveszterkor is három-három nap szabadnappal kalkulálnak a sportolók. A héten már átmozgató edzések következnek, ez most lazább lesz még, de már dolgozunk. Az év első három hónapjában komoly tennivalóink vannak, nem engedhetünk meg magunknak hosszabb lazítást, szóval nincs megállás.