Atlétika
Jankovics Dániel

Nagy feladatok előtt a rövidpályás gyorskorcsolyázók

Publikálva: 2015.09.23 Frissítve: 2015.09.23 Rövidpályás gyorskorcsolya

Bánhidi Ákossal, az MTK Budapest rövidpályás gyorskorcsolya szakosztályának igazgatójával, valamint legsikeresebb versenyzőjével, Liu Shaolin Sándorral edzés előtt beszélgettünk sikeres múltról, munkás jelenről és a reményeink szerint minél fényesebb jövőről.

– A Sportországban eltöltött hét év után, fél éve vette át az MTK Budapest a rövidpályás gyorskorcsolya-szakosztályt. Ott is fényes sikereket értetek el, ez az egyesületváltás után sem változott. Voltak benned ezzel kapcsolatban félelmek?

– Nem volt félelmem, az utolsó évben financiális gondok akadtak, és megnyugodtunk, amikor kiderült, hogy az MTK Budapest érdeklődik irántunk. Bizakodók voltunk emiatt – fogalmazott Bánhidi Ákos.

– Voltak tervek, célok, na és persze vágyak is. Mik valósultak meg ezekből, van-e hiányérzeted?

– Fél év kevés idő ahhoz, hogy nagy dolgokat alakítsunk ki, a legfontosabb az, hogy minden rendben volt az átigazolásunk körül, mindenki már kék-fehér színekben versenyez. Minden az elképzeléseink szerint alakult. Pozitívan érintett minket, hogy az átigazolási díjakat és a versenyekre a nevezési díjakat is kifizette az egyesület. Ez könnyebbség volt mindannyiunk számára.

– Legutóbb a hónap elején rendezett országos bajnokságon versenyeztetek. Nem túlzás azt állítani, hogy ezt „agyonnyerte” az MTK Budapest. Elégedett voltál tanítványaiddal?

– A bajnokság mögöttes tartalma változott az utóbbi időben, már nem kvalifikál a világbajnokságra. Eszmei rangja persze most is van, de a világversenyek dobogóira törő versenyzőink számára sok esetben problémát jelen a nagyon sűrű edzés és versenyprogramjuk miatt. Tesztversenynek tekintjük, van persze presztízse, a sportolók versenyeznek egymással, de az elsőszámú szempont az, hogy mindenki sérülésmentesen hozza le. Az MTK Budapest színeiben indulók nagyon jól helytálltak, elégedett vagyok velük. Kis hiányérzetem van, hogy Berni (Heidum Bernadett – a szerk.) összetettben a második helyet szerezte meg, annak viszont örülök, hogy két junior korú leányt fel tudtunk hozni, akikből Saci (Bácskai Sára Luca – a szerk.) MTK-s és mindketten eredményesen szerepeltek.

– Most is edzés előtt értünk utol. Milyen munkát kell nap, mint nap elvégeznetek ahhoz, hogy ezeket a sikereket elérhessétek?

– Napi hat-hét órát edzünk délelőtti és délutáni bontásban. Heti két alkalommal naponta kétszer is jégre megyünk, a többi napon, délelőtt száraz edzésünk van, és délután megyünk jégre. Mindkettő elengedhetetlen ahhoz, hogy valaki 500 m-en is és 1500 m-en is jó legyen. Fontos, a robbanékonyság, a gyorsaság mellett az állóképesség is. Ez utóbbi könnyebben fejleszthető, a gyorsaságból könnyebben alakítható ki állóképesség, mint fordítva. Ebben sokat segít nekünk Simon-Balla István.

– Milyen versenyekre készültök?

– Jövő hónap közepén olaszországi edzőtáborba megyünk, eközben komoly nemzetközi idénnyitó versenyünk lesz Amszterdamban. Ez a válogatott keret edzőtábora, ahová szinte az összes MTK-s versenyző kimegy, több juniorkorúval kiegészülve. November elején két kanadai világkupa verseny következik, ez a sorozat első állomása, majd Japánban és Kínában versenyzünk. A legfontosabbak ezek után következnek, a moszkvai Európa-bajnokság és a szófiai junior világbajnokság. Ezt követi két európai világkupaverseny, a juniorok olimpiai játéka és a felnőtt világbajnokság Shanghajban.

– Milyen eredményekkel lennél elégedett?

– Azt várjuk el versenyzőinktől, hogy akik egyéniben vagy akár váltóban szerepet kapnak, azoknak sikerüljön annyi világkupapontot összegyűjteniük, hogy kijussunk a felnőtt világbajnokságra. Berninek, Sacinak és Patríciának (Heidum Bernadett, Bácskai Sára Luca, Tóth Patrícia – a szerk.) az Európa-bajnoki szereplésével kapcsolatban is nagyok a várakozásaink. A világkupaversenyeken a minél jobb helyezés és a kvalifikáció elérése a cél. Számolnak már velünk a többiek, emiatt sokkal nehezebb a versenyzőink dolga, mintha esélytelenül érkeznének. Küzdünk érte, hogy sikerüljenek a célokat elérnünk.

– 2018-ban téli olimpia lesz. Mik lehetnek reálisan a hosszú távú tervek?

– Ha semmi nem töri meg a versenyzőink lendületét, akkor soha nem látott esélyek nyílnak meg előttünk. Olimpia négyévente van, nem hasonlítható semmihez. A férfi váltónk jelenleg a világ öt legjobb csapata között van, szóval ott és akkor bármi megtörténhet. 

– Nemcsak az MTK Budapest rövidpályás gyorskorcsolyázóinak munkáját irányítod, hanem a válogatott vezetőedzője is vagy. Hogy néz ki ez azon a szinten?

– A frekventált versenyzők, akik nagy nemzetközi megmérettetésekre készülnek, nem korcsolyáznak MTK-s jégen, ők már az olimpiai kerettel készülnek, én is itt dolgozom velük. Ők ezért még MTK-sok, csak a szövetség keretein belől korcsolyáznak. Az egyesületben inkább az utánpótláskorú versenyzőkre fókuszálunk, a nagyon komoly gyermekbázisra, és keressük a mostani kiváló versenyzőgárda utánpótlását. Az MTK Budapest rövidpályás gyorskorcsolya szakosztálya nevelőegyesület, és a fiatalok képzését tartja szem előtt.

Bánhidi Ákos kiemelte Liu Shaolin Sándort, mint a szakág legsikeresebb versenyzőjét. Junior világbajnok, felnőtt világbajnokságon egyéniben és váltóban érmes, a szeptemberi országos bajnokságon pedig összetett magyar bajnok. Vele folytattuk a beszélgetést.

– A legutóbbi országos bajnokság szép eredménnyel zárult számodra.

– Nagy dicsőség, minden jó eredménynek örülök. Ugyanúgy nagy becsben tartom ezt is, mint bármelyik nagy nemzetközi versenyen szerzett érmet. Felakasztottam a világbajnoki érmek közé.

– Javában zajlanak az edzések. Milyen versenyekre készülsz?

– Október negyedikén Olaszországba megyünk, itt magaslati edzőtáborban készülünk. Ez idő alatt lesz felkészítő versenyünk Hollandiában. Október végén utazunk még két világkupa versenyre, onnantól pedig már kezdődik az igazi szezon. Ezután már csak világversenyeken veszünk részt.

– Mi az, amiben még mindenképp fejlődnöd kell?

– Ezen a szinten már csak apróságokon múlnak a dolgok, az étkezésen, a pihenésen, az edzés mennyiségén. Sok múlik az aktuális formán és persze a szerencsén is. A munkát elvégezzük, az edzőink ezt megkövetelik, biztos vagyok benne, hogy ezzel nem lesz gond.

– Beszéljünk a távolabbi jövőről.  2018, Dél-Korea,téli olimpia. Gondolsz már rá?

– Mindig vannak lehetőségek és lesznek is, ezeket csak meg kell ragadni – mosolyodott el. Nincs papírforma, maximálisan szeretnék teljesíteni, de nem szeretek ennyire előre tervezni. Élvezni szeretném, amit csinálok, célokat még nem tűztünk ki.

Ezt olvastad már?

Kövess minket
MTK Hírlevél

Ne maradjon le egy eseményről sem!
Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Csatlakozz RSS csatornáinkhoz és értesülj azonnal a legújabb hírekről, érdekességekről egy gombnyomásra!