Atlétika
Krizsán Xénia
MTK legendárium | 70. rész. Szekrényessy Attila sorozata.
A híres, de mára már elfelejtett MTK szurkoló, Zelk Zoltán költő lelkes verse könnyed, örömteli szárnyalásból így csap át mély filozofikus hangnembe...
Hát így esett
hogy a hívó szó s magam jó kedve
a hat-háromról most verset irat.
indulj hát, szállj te rímes
üdvözlő távirat:
vidd örömünk a győztes tizenegynek
s a dolguk értő derék mestereknek
Mándinak és Titkosnak is.
S vidd el szavam, vidd el külön Sebesnek,
kinek bátyjával hajdan együtt jártam
a gödi Fecskefészek homokjában –
csendőrszurony villant a nyári égen
s álmodtunk, vártunk, hogy jövővé érjen
munka, harc, hűség, az emberi érdem
s mikor már a jövendő kapujában,
meghalt ezerkilencszáznegyvennégyben.
Lám, így van mindennel az ember –
verset ír játszi kedvvel
s hirtelen rálel egy emlékre,
hogy ne felejtse, hogy megértse,
hogy újfent s jól eszébe vésse:
mi dolga van e földön élve!
Zelk Zoltán életének legszebb óráit töltötte az MTK-pályán. Boldog izgalommal figyelve a mérkőzések eseményeit, majd a „sztárokat” meglesve, kereste közelségüket. Az akkori labdarúgok jórészt mentesek voltak a mai sztárallűröktől, melyben nem kis szerepe volt a pénz (boldogító) hiányának. Zelk így emlékezik az MTK aranycsapatának hétköznapi pillanataira...
„A legszebb, a legemlékezetesebb a villamosút volt a pályától a József körútig. Meccs után mindig megvártam Orthékat, hogy lássam őket civilbe öltözötten is, hogy megilletődve hallgassam szavukat, mikor a még lábukban lévő mérkőzésről, mert akkor a labdarúgók, a legnagyobbak, a világhírűek is villamosra szálltak mérkőzés után. Nemhogy taxira, de még villamosra sem tellett nekik.”
Mindezt jól példázza a korabeli két MTK-s híresség egymásközti (későbbi levele). Orth ezt írja Molnár Györgynek:
„Emlékszel Gyurikám, amikor annyi pénzünk sem volt, hogy villamosra üljünk? Hányszor gyalogoltunk az MTK pályáról a Fáskertig, vagy kísértük be az Öreget, mert olyankor meghívott a cukrászdába, ahol teletömhettük magunkat süteménnyel.”
Zelk így folytatja a nagyközönség előtt ismeretlen MTK szurkolói élményeit, emlékezését:
„Azután? Azután végig gázoltak rajtunk, játékosokon és szurkolókon a tanktalpú évtizedek. Orth György Dél-Amerikából egy levélben ezt kérdezi egykori csapattársától Molnártól:
„Sportérdemeidre való tekintettel nem mentettek fel a munkaszolgálat alól? Szegény Braun Csibi! Ki hitte volna, hogy ilyen szörnyű véget ér ilyen fiatalon!”
Majd 1967-es emlékező cikkében így folytatja Zelk:
„A hajdani (MTK-s) aranycsapatból hárman-négyen, ha élnek. A hajdani szurkolók közül is ki tudja hányan pusztultak el. S az egyik szurkoló, akit a véletlen föltápászkodni segített a tanktalpú évek alól, íme nem tartja költőhöz méltatlannak, hogy ma sem húnyt ki szívében a gyermekkorban föllobbant szenvedély, hogy ma is oly kedves fülének a futballabda döngése, üveghangú suhogása...”