Atlétika
Moravcsik Angéla
Rövidpályás gyorskorcsolyázóink megkezdték a világkupa-sorozatot.
Az első két futamra a tengerentúlon, Kanadában került sor. Bánhidi Ákossal, az MTK Budapest rövidpályás gyorskorcsolya szakosztály-igazgatójával beszélgettünk.
– Két hete indult a rövidpályás gyorskorcsolyázóknak kiírt világkupa-sorozat. Mit érdemes tudni erről?
– Hat világkupafutamot rendeznek a szezonban – kezdte Bánhidi Ákos. Évek óta a tengerentúlon kezdődik a sorozat. Két hete, Montrealban rendezték az idei elsőt, múlt hétvégén, Torontóban a másodikat. Az elején nem szoktunk kiemelkedően szerepelni, munkából megyünk, nincs formaidőzítés, a kinti jég is más, körönként fél másodperccel gyorsabb, el kell kapni azt a sebességet a versenyzőknek, más a mozgás, le kell koordinálni az idegrendszernek is. A legfontosabb versenyeink a világbajnokság és az Európa-bajnokság, ezekre készülünk fel a világkupaversenyeken. Ez a sorozat fokmérő, magasan jegyzik, azt mutatja meg, hol állunk. Erősségében van olyan, mint a világbajnokság, itt indul mindenki, aki számít.
– Bontsuk külön a két versenyt! Mi történt Montrealban?
– Montrealból a férfi váltónk érmet hozott haza, az elődöntőben együtt mentünk Kanadával, Koreával és Oroszországgal, és futamgyőztesként jutottunk tovább. A döntőben megismétlődött a világbajnoki finálé. Mellettünk most is Korea, Kína és Hollandia jutott a legjobbak közé, és kiélezett küzdelemben bronzérmet szereztünk. Egyéniben is bontogattuk a szárnyainkat, voltak elődöntős helyzeteink, de ott még nem kerültünk döntőbe. Női váltónk bukott, voltak technikai és taktikai problémáik, ezekben fejlődnünk kell még, de fiatal a csapat, nagy jövő áll előttük.
– A következő hétvégén Torontó következett, még jobb eredményekkel.
– A második világkupafutamok eddig is jobban sikerültek. Addigra megszokják a versenyzők a futamokat, a jeget, a körülményeket, így volt ez most is. Ezen a futamon dupláztak egy számot, az 500 méter volt a kétszer ismételt táv. Egy versenyző két távon indulhat, most Liu Shaolin Sándort mindkét 500 méterre beneveztük, így elindult az 500 méteres első és második futamon is. Neki ez a legerősebb száma, itt volt világbajnoki ezüstérmes. Torontóban is remekelt ezen a távon és szenzációs versenyzéssel ezüstérmet nyert. Az első napon, 500 méteren esett, nem örültünk ennek, nyerhetett volna, benne volt a lehetőség. Ennek a lelki terhével indult el másnap is ugyanezen a távon, és verekedte be magát a döntőbe, Knoch Viktorral együtt. A négyszeres olimpiai bajnok nyerte a számot, Sándor ezüst, Viktor pedig bronzérmet szerzett. Két magyar állhatott dobogóra, ilyen siker nem volt még a magyar short-track történetében. Liu Shaoang – Sándor öccse – fiatal versenyző, jól teljesített, 1000 méteren hatodik lett felnőtt világkupamezőnyben. Férfi váltónk is szép versenyzéssel, magabiztosan került döntőbe Koreával, Kínával, és Kanadával. Az utolsó váltásnál botlottunk, és hátrányból felállva végül negyedik helyezést értünk el.
– Távolodjunk el kicsit a jégtől! Csodálatos helyeken jártatok. Mit csináltok, amikor nincs verseny?
– Van lehetőség mással is foglalkozni, de erre nem túl sok idő jut. Egyszer bemegyünk a városközpontba vásárolni, és ha a helyzet engedi, akkor a nevezetességeket is megnézzük. Ennek nevelő célzata is van, fontos, hogy ezeket az értékeket megkapják a sportolók. Mindig értelmesen használjuk ki ezt az időt, értékeket adunk a versenyzőknek, de az is fontos, hogy mi érdekli őket. Torontóban fent voltunk a TV toronyban, érdekes, izgalmas, igazi látványosság.
– Idén még két világkupa vár rátok Japánban és Kínában. Milyen eredmények várhatók ott?
– Nagyon komoly szint, amit eddig elértünk. Amikor a döntőben versenyezünk, addigra a világ háromnegyedét már megvertük. Kemény odáig eljutni. Az egész idény szeptembertől márciusig tart, bonyolultabb rendszer, mivel két főversenyre kell kihegyezni a formát. A héten ismét kemény edzések kezdődnek, megint munkából érkezünk Ázsiába. Nehéz jóslásokba bocsátkozni, de persze fontos, hogy milyen eredményt érünk el. Biztatóak az eddigiek, az idő előrehaladtával egyre jobban belerázkódunk, de az ellenfeleink is ezt fogják tenni.
– A kisebbek már felöltöztek az új kék-fehér szerelésbe. Milyen lett?
– Nagyon szép és kényelmes a felszerelés. Egyik kislány versenyzőnk azért döntött úgy, hogy nem cseréli le a rövidpályás gyorskorcsolyát a fuvolaórákra, mert szeretne versenyezni ebben a szerelésben. Az olimpikonoknak más lesz a felszerelésük, ott nagyobb a sebesség, erősebb küzdelem, de az csak későbbre készül el.