Karate
Hárspataki Gábor
Mi is az az AJT? A rövidítés jelentése: Additional Judo Training, ami a labdasportok számára kifejlesztett preventív, és küzdelmi edzésmódszer.
A program atyjai, Bere Tamás és Hadfi Dániel, mindketten elismert és sikeres cselgáncsozók, akik szinte az egész életüket a tatamin töltötték, és tapasztalataik felhasználásával állították össze több év alatt az AJT gyakorlatanyagát.
A program megtanítja a párharcok sikeres megvívásához szükséges technikákat és a fogások bontásához szükséges mozdulatokat. Gyakorlatanyagával átadja a cselgáncs preventív technikáit, és az azok által kialakított sportágspecifikus egészségmegőrző mozgásait is, miközben hitelesen vezeti be a játékosokat a tradicionális japán küzdősportok szellemiségébe. Ezek mellett természetesen a képességfejlesztés is folyamatos, minden, a párharcok megvívásához és a mentális erőhöz szükséges készséget célzottan fejleszti az AJT.
Az AJT és az MTK Budapest együttműködése tavaly kezdődött, amikor a serdülő, ifjúsági és junior kézilabdás lányokkal elindult a munka. Az utánpótlással heti egy alkalommal, a felnőtt csapattal pedig havi rendszerességgel szerveznek foglalkozásokat. Jelenleg a legkisebbek felkészítésével foglalkoznak Mogyoródon, és az 1999-2003 között születetteknek tartanak edzést. Előbbi csoport edzője Török Bence, míg az utóbbiaknál Stefanik Ferenc dolgozik.
Bere Tamás, az AJT vezetője elmondta:
– Tavaly decemberben indult az együttműködés az MTK Budapest kézilabda-szakosztálya és az AJT között. A kék-fehérek szakvezetése az elsők között figyelt fel az AJT program fontosságára, mellyel teljes körű képzést tudnak nyújtani az MTK Budapestben sportoló utánpótlás számára. Azóta töretlen sikerrel működik a program, így a szerződést június végén meg is hosszabbítottuk 2016. június 30-ig, mellyel a játékosok nagyon nagy lehetőséget kapnak a továbbfejlődésre, a párharc, a prevenció, valamint az egyéni képességeik területén – kezdte a szakember, majd így folytatta:
– Új színfoltot jelentenek a hétköznapokban a lányok. Óriási meglepetésemre, vidámságuk mellett hihetetlen energiabombát, nyílt őszinteséget és mérhetetlen alázatot hoztak magukkal. Mindig készek megújulni, a feladatokat precízen és pontosan végrehajtani, hiszen maximálisan tisztában vannak azzal, hogy minden az ő javukat és fejlődésüket szolgálja.
Stefanik Ferenc, a lányokkal folyó közös munkáról megjegyezte:
– A mi feladatunk elsősorban az, hogy az összetartó csapatszellemüket tovább erősítsük, az állóképességüket növeljük és nem utolsó sorban átörökíthessük a harcművészetre jellemző vehemenciát, a robbanékony dominanciát és az ellenfelek tiszteletét. Már az első edzésen megtaláltuk a közös hangot, ami elengedhetetlen, akár az egyéni, akár a csoportos feladatok végrehajtásakor. Az edzések legfontosabb ismérve, hogy olyan speciális, tematikus gyakorlatokat végezzenek, melyek kellő mértékben fejlesztik a szellemi és a testi adottságaikat, és azt kamatoztatva jobb eredményeket érhessenek el a pályán a tanulásban, képzésben egyaránt. Számomra öröm velük dolgozni, mert edzés végére mindannyian kényelmesen elfáradva, feltöltődünk, és kellemes élményekkel gazdagodva tekintünk a jövőbe, várva a következő alkalmat. Talán mondhatom – bár biztosan minden edző így látja – hogy az én feladatom a leghálásabb. A lányok, mivel nagyon fiatalok, új mozgásokat tanulnak, és nagyon gyorsan fejlődnek. Akár edzésről-edzésre láthatóak a különbségek. Külön öröm, hogy jól fogadják a számukra szokatlan edzésmódszert, és nagy kedvvel csinálják a gyakorlatokat. Természetesen a mi munkánk nem csak technikai képzést jelent. A program egyik célja, hogy mentálisan is erősebbé tegyük a játékosokat, és véleményem szerint ez az egyik legfontosabb faktor. Alázat, tisztelet, és végtelen kitartás. Ha ez a három alappillér kiépül, onnantól hiszem, hogy mindenre képes a játékos, nemcsak a sportban, hanem az élet bármely más területén is.
Török Bence, az AJT elemzője, valamint a serdülők és fiatalabb lányok edzője zárásként elmondta:
– Az AJT nemcsak az edzéseken van jelen az MTK Budapest köreiben, hanem mérkőzéselemzést is végzünk, ami egyrészről megmutatja, hogy milyen irányban kell erősödniük a játékosoknak, másrészről pedig új szemszögből történő kiértékelése a csapat teljesítményének. Felmérésünknél csak a párharcra, a kontaktusokra, és az ezekkel járó elemekre koncentrálunk. Harmadik, és nem elhanyagolható szempont, hogy a tavalyi méréseink, a programunk létjogosultságát is igazolták, vagyis összefüggés van a párharcok sikeres, vagy sikertelen megvívása és a végeredmény alakulása között.
Kézilabda: egyre több a labda az edzéseken, sőt már a második edzőmérkőzésre is sor kerül a héten (VIDEÓ)
Kézilabda: a Zwickau csapata bizonyult jobbnak négy góllal (GALÉRIA)
Kézilabda: Bánfai Virág azonnal tudta, hogy csapatunknál szeretné folytatni pályafutását (VIDEÓ)
Kézilabda: négy forduló után két játékosunk is műtétre vár