Taekwondo
Salim Sharif
A Brüll Alfréd Akadémia kajakozóját faggattuk pályafutásáról.
– Hogy kötöttél ki a kajak-kenu mellett?
– Tízéves koromban kezdtem rengeteg sportágat kipróbálni, és a kajak volt az, ami megfogott. Mivel a Duna mellett lakunk, ez is volt a legkézenfekvőbb. Nagyon megtetszett az, hogy szabadban űzhetem ezt a sportágat, ráadásul nagyon jó társaságban.
– Mikor kerültél az MTK Budapestbe?
– Gödön lakom, ezért az ottani egyesületben kezdtem a pályafutásomat, és körülbelül hat évig sportoltam ott, majd később a MAFC-ba igazoltam, és végül 2014-ben az MTK-ba.
– Melyik a kedvenc számod?
– A távok közül az 1000 métert kedvelem a legjobban. Egyesben az a jó, hogy senki másnak a teljesítményétől nem függ az eredmény, rám hárul a telejs felelősség. A páros versenyeket is szeretem, de ha választanom kéne, az egyest mondanám.
– Mi volt eddig a legnagyobb sikered?
– A legjobb eredményemet két évvel ezelőtt, az U23-as Európa-bajnokságon értem el. Ekkor Györgyjakab Mátéval ültünk össze – az edzőnk javaslatára –, és az ötödik helyet szereztük meg a rendkívül kemény mezőnyben. Nagyon büszke vagyok erre, és ez az eddigi legjobb eredményem.
– Hogy sikerült a tavalyi esztendő?
– A 2019-es volt a legrosszabb évem. Kedvezőtlenül alakult a válogató, ez pedig rányomta a bélyegét az idényre: a páros nem úgy sikerült, ahogy szerettem volna, hiszen nem jutottunk ki világversenyre, majd egyesben az előfutam után kizártak súlyproblémák miatt. Tanulópénz volt.
– Kajak-kenuban mikor kerültök át a felnőttek közé?
– 23 évesen lépünk fel. Magyarországon temérdek klasszis és rutinos versenyző vár a fiatalabbakra, ezért embert próbáló feladat. Ugyanakkor óriási kihívás, és remek látni, hogy hol járunk az adott pillanatban, és hová kell még fejlődni.
– És hová kell még fejlődni?
– Élsportolóként soha nem lehetek megelégedve magammal, mindig lehet javulni. Technikában és gyorsaságban egyaránt szeretnék előrébb lépni. Előbbi a csapatversenyeknél különösen fontos, hiszen ez megalapozhatja az összhangot, és megkönnyíti azt, hogy egy húron pendüljünk a társakkal. Az is elengedhetetlen természetesen, hogy a pályán kívül egymásra legyen hangolódva az a kettő vagy négy ember, aki egy hajóban evez.
– Hogy tudod összeegyeztetni a pályafutásodat a tanulással?
– A Testnevelési Egyetemre járok, sportszervező szakra, levelező képzésen. Nem mondom, hogy leányálom, de mivel a sportot priorizáló intézményről van szó, ezért a tanáraim minden tekintetben támogatnak. Ez megkönnyíti azt, hogy a sportra és a tanulmányaimra is időt tudjak fordítani.
– Mivel szeretnél foglalkozni, ha megszerzed a diplomát?
– A kajakban gondolkozom természetesen, de az biztos, hogy sporttal kapcsolatos tevékenységet szeretnék folytatni, – akár edzőként is – de még korai lenne ezt eldönteni.
– Mik a hosszú távú céljaid?
– Mint minden feltörekvő fiatal sportolónak, nekem is az olimpia a cél.
– Mit jelent számodra az, hogy a Brüll Alfréd Akadémia tagja vagy?
– Az akadémia és az MTK Budapest támogatása nélkül tizedannyi lehetőségem lett volna, mint így. Ösztöndíjakkal, edzőtábori szponzorációkkal segítenek, ami nélkülözhetetlen. Teljesen más, mondjuk melegvízi edzőtáborban készülni, és ez hatalmas előnyt jelent a karrieremben. Ezúton is nagyon szépen köszönöm, nélkülük nem lennék képes ilyen teljesítményre.