Atlétika
Jankovics Dániel
Juhász Anna mindössze tizenhárom éves, nagyon sikeres, és tagja az MTK Budapest legtehetségesebb fiatal sportolóit gondozó Brüll Alfréd Akadémiának. Klubunk fiatal ritmikus gimnasztikázóval beszélgettünk.
– Fiatal vagy, de már most komoly eredményekkel büszkélkedhetsz. A legutóbbi országos bajnokságon öt aranyérmet nyertél. Tagja vagy az MTK Budapest legtehetségesebb fiatal sportolóit gondozó, Brüll Alfréd Akadémiának. Mikor kezdődött a sportág iránti vonzalmad?
– Hatéves voltam. Anyukám kollégája, az egyik edzőm mamája. Sokszor mondta anyának, hogy vigyen le edzésre. Először nem akarta, mert féltett. Aztán megnéztünk egy versenyt, nagyon megtetszettek mindkettőnknek a zenék, a ruhák, a gyakorlatok. Hét éve így kezdődött el.
– Hogy néz ki egy napod?
– A Lauderbe járok, korán kelek, messze lakunk az iskolától, reggel sokat kell utaznom. Innen megyek edzésre. Délben, egykor, vagy háromkor kezdődnek az edzések, ezért többször előbb kell eljönnöm a tanórákról. Sokat segítenek az iskolában, alkalmazkodnak az edzéseim időpontjához. Kapok lehetőségeket a pótlásokra, ha lemaradok valamiből. Az edzések naponta ötórásak, utána megyek haza.
– Melyik versenyed volt a legemlékezetesebb?
– Idén márciusban, a lisszaboni világkupaversenyen indultam. Majdnem bekerültem a fináléba, a kilencedik helyen végeztem. Maradt időnk és ilyenkor meg szoktuk nézni a várost is, nagyon tetszett.
– Hogyan viszonyulnak kortársaid ahhoz, hogy ilyen magas szinten sportolsz?
– Az osztálytársaim és a tanáraim is büszkék rám, hogy sikeres vagyok. Sokszor kérdeznek az eredményeimmel kapcsolatban, érdeklődők a témában.
– Hogy érzed, miben vagy jobb, mint ellenfeleid és miben kell még fejlődnöd?
– Az ugrásaimon van még mit csiszolni, abban még sokat kell fejlődnöm, és a nehezebb elemeket is pontosabban ki kell gyakorolnom. A szerek közül a kötelet kell még jobban elsajátítanom, a kedvencem a labda és a buzogány.
– Mivel szeretnél foglalkozni felnőtt korodban?
– Ezen még nem gondolkodtam. Szüleim jogászok, érdekel az a munka is. Ha a sport területén maradnék, akkor szíves dolgoznék a ritmikus gimnasztika sportágban, mint bíró.
– Milyen megmérettetések várnak rád a közeljövőben?
– Felmérő versenyeink lesznek februárban. Ha ezeken jól szerepelek, akkor a tavaszi világkupákra és a júniusi izraeli kontinensviadalra kvalifikálnék. Ez a célom.
– Az iskola, az edzések és a versenyek mellett mit csinálsz legszívesebben?
– Vasárnap nincsenek edzéseink. Azon a napon együtt van a család, sokat járunk kirándulni. Hétközben, a fárasztó edzések után, mikor hazaérek, sokat pihenek, és készülök a másnapi feladatokra.
– Múlt hét végén rendezték az országos bajnokságot. Hogy sikerült?
– Junior 2. korosztályban indultam. A kötélnél és a karikánál még izgultam, rontottam is mindkét szerrel. Kötélnél kiléptem, karikánál pedig nem jól kaptam el egy rizikót. A labda és a buzogány gyakorlatom már nagyon jól sikerült.
– Milyen előnyökkel jár a Brüll Alfréd Akadémiai tagság?
– Többet edzünk és aktívabban tudunk felkészülni a versenyekre is. Sokat foglalkoznak velünk, az iskolában is támogatnak minket. Az akadémia a versenyekkel kapcsolatban felmerülő több költséget is átvállal, az idei lisszaboni versenyben is segített.
– Szüleid elkísérnek a versenyekre?
– Magyarországra, vagy a közeli országokba mindig jönnek. Ha messzebbre megyünk versenyezni, oda már nem tudnak velem tartani.
– A felnőtt karriered szempontjából lehet következtetéseket levonni az eredményeidből?
– Fontos, hogy sikeresek legyünk junior korban is, de a felnőtt torna más világ. A szalag – mint új szer – bejön a programba. A felnőtteknél nemcsak a mi korosztályunk indul, hanem már mindenki ott versenyez, aki elmúlt tizenhat éves. Nem könnyű jó eredményeket elérni, de ha eljön az idő, ott is sikeres akarok lenni.