Ritmikus gimnasztika
Pigniczki Fanni
Deutsch-Lazsányi Erikával értékeltük a holoni Eb-szereplést.
Remekül szerepelt az izraeli Holonban rendezett ritmikus gimnasztika Európa-bajnokságon a Juhász Anna – Váray Míra páros. A Brüll Alfréd Akadémista duó a junior egyéni csapatversenyben a tizedik helyen végzett.
Míra Magyarországon már megnyert mindent, amit csak lehetett, és a kontinensviadal alkalmával szembetalálta magát a világelittel.
– Az érkezés pillanatától sztárként kezelték Mírát, azt éreztették, hogy helye van a legjobbak között – mesélte Deutsch-Lazsányi Erika. – Ez persze egyfajta édes terhet is jelentett.
A szakosztályelnök-asszony elmondása szerint az elmúlt pár évben sokat javult a magyar versenyzők megítélése – nem kis részben Kis Alexandrának köszönhetően –, és már az MTK sportolói is megtapasztalhatták, hogy összesúgnak a hátuk mögött a felkészülési versenyeken.
– Az első versenynap után, amikor láttuk, hogy tartalékhelyen fordult kötéllel és bejutott a karika döntőjébe, akkor arra számítottam, hogy sokkal felszabadultabban fog versenyezni – emlékezett vissza Deutsch-Lazsányi Erika. – Nem titok, hogy mi elsősorban a labda döntőjére készültünk, talán éppen emiatt vált mégis görcsössé, és vétett banális hibát Míra.
Bár a Brüll Alfréd akadémistát eleinte láthatóan megviselte a rosszul sikerült gyakorlat, később már ő is örülni tudott a gyönyörű eredménynek.
– Egy junior Eb-nek pontosan az a lényege, hogy a fiatal tornászok felhívják magukra a figyelmet, és bizonyítsák, hogy velük számolni kell. Ilyen szempontból Míra szereplése abszolút siker volt – mondta a szakosztályelnök-asszony. – Ha valaki indulás előtt azt mondja, hogy bejutunk a döntőbe, azt gondolkodás nélkül aláírtam volna.
– Azt gondolom, Míra karika-döntőben elért hatodik helyével végképp feledtetni tudta korábbi hibáját. Meg is beszéltük vele, hogy csak a pozitívumokra szabad koncentrálni, például, hogy az MTK-nál végzett munkánkat egyre több nemzetközi fórumon elismerik.
Fontos tudni, hogy a ritmikus gimnasztikában az Európa-bajnokság – a jégkoronghoz hasonlóan – csoportrendszerben működik. Legutóbb 2008-ban szerepelhettünk a legmagasabb, „A” csoportban, két évvel később azonban huszonötödikként végezve kiestünk onnan.
– Amikor elkezdtük a munkát, csapatban, együttes kéziszerben és egyéniben is az volt a cél, hogy a juniorjaink felkerüljenek az „A” csoportba, mert csak így lehet esélyük később, már a felnőttek között.
– Az, hogy most végül a tizedik helyen tudtunk végezni, az nagy részben Juhász Anna érdeme. Nevelőedzőjeként öröm volt nézni, milyen fantasztikusan teljesített – mesélte Deutsch-Lazsányi Erika. – Persze rajta nem volt akkora teher, mint Mírán, felszabadultabban versenyezhetett. Négy olyan tökéletes gyakorlatot mutatott be, hogy csak egy orosz, egy belorusz és egy bolgár lány tudta megelőzni.
– Mindenesetre az, hogy ők felkerültek az „A” csoportba, óriás előnyt jelent majd 2018-ban, ugyanis az Eb akkor egyúttal ifjúsági olimpiai kvalifikációs verseny is lesz.