Vívás – kard
Szatmári András
Azonnal megszerette az evezést Szász Gergely.
A Brüll Alfréd Akadémia evezőse, Szász Gergely idén másodéves ifiként versenyez klubunkat képviselve. A fiatal tehetséggel beszélgettünk az eddigi sikereiről, és további céljairól.
– Minek köszönhető, hogy az evezést választottad?
– Kiskoromban cselgáncsoztam, azonban az annyira nem fogott meg, így miután abbahagytam, édesapám elhozott az MTK Budapesthez evezni. Nagyon tetszett a környezet, az emberek, és jól is ment a dolog, így rögtön magával ragadott a közeg.
– Mik voltak eddig a legszebb eredményeid?
– Négypárevezősben másodikak lettünk az Olimpiai Reménységek Versenyén, valamint magyar bajnok voltam egypárevezésben, és tagja voltam a serdülő magyar válogatottnak. Ezekre a sikerekre nagyon szívesen gondolok vissza.
– Melyik versenytípus fekszik neked a legjobban?
– Mindegyiket szeretem csinálni. Egypárban is szívesen versenyzek, de most legjobban a kétpárra koncentrálunk, hiszen ott jó eséllyel pályázunk a győzelemre a válogatón. A négypárevezőst is kedvelem, hiszen itt a legnagyobb a vízfogás és itt a leggyorsabb a hajó.
– Mik lesznek az idei legfontosabb események?
– A válogatón mindenképp szeretnék jól szerepelni, ezért elsősorban erre összpontosítunk. Ezt követően májusban Európa-bajnokságot rendeznek Németországban, augusztusban pedig világbajnokságot Japánban. Ha ezeken a versenyeken tudnék indulni, azt hatalmas sikerként könyvelném el.
– Hogyan készültök ezekre a megmérettetésre? Mennyire nehéz a téli időszak a sportotokban?
– Általában télen bent edzünk és az ergométerek segítségével tartjuk formában magunkat, ebben az évben azonban már most is vízre szállunk, ha az idő engedi. Ugyan hideg van, de sokat segít a felkészülésben, ha már most vizes edzéseket tudunk tartani.
– Hogyan segíti a pályafutásodat a Brüll Alfréd Akadémia?
– Főként felszerelésben támogatnak, ami rendkívül sokat számít a mi sportágunkban. Akár a lapátok, vagy a hajók közti különbségek is eldönthetnek egy-egy versenyt, hiszen ha valaki 10-20 éves hajóval száll vízre, sokkal nehezebb dolga van a komoly viadalokon.
– Milyen rövid, illetve hosszútávú célokat tűztél ki magad elé?
– Jövőre már az U23-as korosztályban fogok versenyezni, utána pedig a felnőtt korosztály következik, így addig szeretnék stabil tagja lenni a válogatott egységeknek. Ezt követően remélhetőleg ki tudok jutni világversenyekre, majd később felnőttként akár olimpiákra is.
– Mik az erősségeid illetve miben kell még fejlődnöd, hogy beteljesüljenek ezek az elképzelések?
– A magasságom mindenképp előnyt jelent, ugyanis nagyobbak a csapáshosszaim. A technikámon és az egyensúlyomon még van mit csiszolni, de természetesen erőben is fejlődnöm kell, hogy tagja lehessek az elitnek.