Atlétika
Krizsán Xénia
A Brüll Alfréd Akadémia rövidpályás gyorskorcsolyázója, Szász Attila Budapestre költözött, hogy valóra váltsa álmait.
– Ötévesen, Csikszeredán kezdtem. Akkoriban az óvodával jártunk korcsolyaoktatásra, az egyik tréner felfigyelt rám, és elhívott edzeni. Amikor lementem, megláttam, hogy száguldanak a nagyok, és azonnal beleszerettem a sportágba. Ott, abban a pillanatban eldöntöttem, rövidpályás gyorskorcsolyázó leszek – mesél a kezdetekről Szász Attila.
Az MTK Budapest sportolójának 16 évesen nehéz döntést kellett meghoznia, hogy ez az elképzelése valóra válhasson.
– 2016-ban úgy döntöttünk a családommal, hogy én Budapestre költözöm, ami nem volt egyszerű, hiszen csupán 16 éves voltam. Két oka volt annak, hogy belevágtam: az egyik, hogy a csíkszeredai csapattársaim abbahagyták a sportot, a másik pedig, hogy egyszer bekerüljek a felnőtt válogatottba, és magyar színekben versenyezzek. Nagy kihívás volt belecsöppenni a nagybetűs életbe ilyen fiatalon, de a szüleim rengeteget segítettek, minden nap beszéltem velük. Ugyanakkor hasznomra vált az életem során, hogy ilyen korán mindenről nekem kellett gondoskodnom, mindent nekem kellett elintéznem.
Attilának a költözés óta kevés ideje van hazalátogatni, de a koronavírus-járvány miatt most több időt tud tölteni a családjával.
– Hazajöttem a járvány miatt, de nincs lemaradásom, hiszen még Budapesten sem kezdték el a jeges edzéseket a csapattársaim. Az edzőm a száraz tréningek programját átküldi a neten, azt becsületesen követem, így formában tudom tartani magam. Alapvetően csak az ünnepekre tudok hazajönni, szóval most picit jólesik, hogy több időt tölthetek a családommal.
Gyorskorcsolyázónk számára a 2014-es év hozta meg az áttörést, ekkor nemzetközi porondon is maradandót alkotott.
– 2014-ben arattam az első nagyobb sikeremet: juniorként megnyertem az összetettet az Európa-kupát, 2016-ban pedig ugyanezen a versenyen ezüstérmet szereztem eggyel magasabb korosztályban.
A jó eredményeket a kitűnő fizikumának és állóképességének köszönheti, persze ahhoz, hogy a felnőttek között is elérje céljait, tovább kell erősödnie.
– Az országos bajnokságon már bemutatkoztam a legnagyobbak között, ami tapasztalatszerzésnek nagyszerű volt, de mindig van hova fejlődni. Nagyon szeretnék bekerülni az olimpiai keretbe, és szeretném bizonyítani, hogy érdemes engem is vinni a világkupaversenyekre. Az akaraterőm sokat segíthet ebben, hiszen a kedvenc számaim – az 1000 és 1500 – végén a szívem és az eltökéltségem visz előre.