Atlétika
Nagy Marcell
Az MTK Budapest karateszakosztályának vezetőedzője, Fischer Mihály szerint nemcsak erkölcsi oldalról fontos, hogy a sportág 2028-ban, Los Angelesben visszakerüljön az olimpiai programba.
A karatésok világszövetségének (WKF) és az Egyesült Államok karateszövetségének az a célja, hogy a sportág bekerüljön a 2028-as Los Angeles-i olimpia hivatalos programjába – adta hírül a napokban az MTI. A videokonferencia keretében lezajlott megbeszélésekről beszámolva az ötkarikás ügyekben járatos insidethegames.biz oldal kiemelte, a felek az egyeztetett sportdiplomáciai lobbizást azután kezdték el, hogy a japán gyökerű küzdősport a tavaly nyári tokiói olimpián hivatalosan is bemutatkozhatott ugyan, ám a 2024-es párizsi ötkarikás játékok programjából már kimaradt.
A debütálást általános tetszés fogadta, s magyar szempontból is sikeres volt, hiszen az MTK Budapest kiválósága, Hárspataki Gábor bronzérmet harcolt ki küzdelmi kategóriában a japán fővárosban, a francia szervezők azonban nem tűzték műsorra a karatét, más sportágakat részesítve előnyben.
– Minden erőnkkel azon leszünk, és azért munkálkodunk, hogy a karate bekerüljön az LA 2028 programjába – jelentette ki az USA Karate vezetőivel folytatott egyeztetések után Antonio Espinós, a WKF elnöke.
Az MTK-ban Hárspataki Gábort és jó néhány utánpótlás Európa-bajnokot, korosztályos ígéretet felkészítő Fischer Mihály bizakodó a kezdeményezéssel kapcsolatban.
– Nagyon örülök, hogy ismét teret kapott a téma, hiszen elég kilátástalannak tűnt, hogy Párizst követően mikor kerül a sportág újra a játékok közé – mondja az MTK vezetőedzője. – A karatét biztos, hogy vissza lehetne hozni Los Angelesben, és meg is van az ehhez szükséges sportági háttér, valamint érdeklődés. Viszont azt hiszem, hogy a lobbizás erősségén múlik majd a bekerülése. Az nem kérdés, hogy a sportág készen áll vagy odavaló.
Fischer Mihály szerint az ismételt ötkarikás programba kerülés újabb generációnak adhatna plusz motivációt, és természetesen a sportág nimbuszát is emelné.
– Azzal, hogy a karate kicsit méltánytalanul kikerült az olimpiai programból, esélyt sem kapott a további bizonyításra. Tudom, hogy ez nagyon sok versenyző számára jelentett olyan törést, amely után elgondolkozott, hogy mennyi energiát érdemes fektetni a sportolásba. Nem utolsó sorban a nem olimpiai sportágnak jóval szerényebb a költségvetése. A megfelelő támogatások hiányában nagyon nehéz jövőképet kialakítani. Szóval nemcsak erkölcsi, hanem financiális szempontból is fontos, hogy milyen lehetőségek teremnek a versenyzők előtt.