Kajak-kenu
Opavszky Márk
Pető Rita személyében sokoldalú szakemberrel bővül röplabdacsapatunk szakmai stábja.
– A tervek szerint kettős szerepkört fogsz betölteni klubunknál. Mik ezek?
– Egyrészt az U11-es csapatnak leszek az edzője, másrészt pedig a felnőtteknél is besegítek, mint erőnléti edző. Izgatottan várom a szezont, érdekes kihívás lesz, hogy a legfiatalabb és a legidősebb korosztállyal is dolgozhatok.
– Te is most szereztél röplabda szakedzői diplomát a Testnevelési Egyetemen. Honnan a kötődés a sportághoz?
– Még általános iskola ötödik osztályában a legjobb barátnőm szertornázott, ezért kitaláltam én is, hogy ezt a sportágat választom. A testnevelés tanárom azonban kijelentette, hogy szó sem lehet róla, és – látva a magasságomat és a labdaérzékemet – röplabdázni küldött. Eleinte nem tudtam mire vélni a dolgot, de idővel beleszerettem a röplabdába, imádtam az edzőmet, a csapatomat, versenyekre járni. Az egyik ilyen tornán kerültem a BSE látókörében, de sajnos – rajtam kívül álló okok miatt – végül nem tudtam ott folytatni. Ettől függetlenül mindig a Testnevelési Egyetemre szerettem volna járni, de eleinte ez sem válhatott valóra, aztán 2017-ben végre beiratkoztam a szakedzői képzésre, amit most sikerrel el is végeztem.
– Milyen edzőnek tartod magad?
– A gyerekekkel egészen másként kell bánni, mint a felnőttekkel – utóbbiakkal sokat dolgozom személyi edzőként. Persze a röplabda kapcsán már korábban is foglalkoztam gyerekekkel, jó pedagógia érzékem van, könnyen megtalálom a közös hangot velük. Szükség esetén szigorú is tudok lenni, de az elsődleges szempont a sikeres együttműködés.
– Mi a legnagyobb különbség a személyi edző, és a röplabdacsapat erőnléti edzőjének munkája között?
– A legfontosabb, hogy a játékosoknak ez a megélhetése, ez az álmuk, a céljuk. Akik személyi edzésre jönnek, ők néha épp csak fogyni akarnak pár kilót, míg a profi sportolóknak ez az élete. Szakmai szempontból minden alany más, mindenki személyre szabott programot kap, és ez a röplabdacsapatnál sincs másként. Az elsődleges célom, hogy a lányok elsajátítsák a megfelelő mozgásmintákat, és ezt követően tudják jól elvégezni az alapgyakorlatokat. Ha ez megvan, utána meg tudjuk nézni, hogy kinek, milyen további hiányosságai vannak, amin javítanunk kell.