Atlétika
Nemes Rita
Az MTK-alapító Szekrényessy Kálmán élete. „Szekrényessy Kálmán szerelmei.” „A füredi Anna bálon kezdetű dal születése.”
Szekrényessy Kálmán és Háczky Laura abban tekintetben feltétlenül összeillett volna, hogy mindketten eredetibb egyéniségek voltak. Laura, ki rendszeresen járt Füredre (már 1878-ban tizenhat esztendősen lent találjuk) Szekrényessy hatására két év múlva kajakba (szandolin) ült, és nagyobb utat tett meg. Az újságok kiemelték korcsolyázási ügyességét, színészi hajlamait és teljesítménytúrázói kvalitásait. E téren nem kisebb eredményt tudhat magáénak, mint a Mont Blanc mellékcsúcsának megmászását, melyről a hírlapok így adtak hírt:
„Mont Blanc mászók is akadtak magyar hölgyek között. Így Pap Amély és Háczky Laura [vajon kinek akartak imponálni?] 1883-ban a Grand Mulet-gleccseren tartott rövid pihenő után 11 órai folytonos gyaloglás után feljutottak az örök hó borította csúcsra, hol kitűzték a magyar zászlót.”
A szándék célba ért, Szekrényessy még húsz esztendő múltán is elismeréssel adózott Laura teljesítménye előtt egy versében:
„Utóbb röpülve, gondolatban – elértem a Món-Blán kúpját,
E csúcs haván Ön is már állott, rebegve ott egy lyányimát.
Magasztos hely, eszményi kép.”
Laura nem is vágyott hétköznapi férjre, megyeszerte ismert volt azon nyilatkozata, miszerint „földbirtokos leánya, földbirtokoshoz megy, de nem ahhoz, aki csak gazdálkodni, lovat hajtani tud.”
Ez a szemléletmód eleve kizárta a vagyontalan, spontán szerelemre alapozott házasságot, azaz jelentősen csökkentette a boldogság esélyét. Az egykori szerelmi négyszög három hölgy tagja két év leforgása alatt hullott ki. Lucie grófnő sértetten vonult vissza, talán Szentpétervárra, Pap Amelie, (mint unokahúga riválisa) rövid időn belül megszakította kapcsolatát Laurával és a fővárosba költözött, hogy végül teljes vagyonából kitagadja. Laura 1885-ben férjhez ment herényi Gothárd Sándorhoz, így a szerelem helyett a pénz mellett döntött. Esküvőjéről a következő hírlapi beszámoló jelent meg:
„A templom szorongásig megtelt, ott volt a falu népe, hogy lássa a szép hajadonnak boldog esküvőjét.”
„A fiatal pár kocsin vonult a vőlegény jószágára,” a férj 19 szobás palotájába. Vagy ahogy Zerkovitz megénekelte e szomorú szerelem végét A Füredi Anna bálon című örökzöld slágerben:
„Egyszer aztán hallottunk egy igen nagy csodát,
Gazdag úrfi vette el az édes kicsi lányt,
Fehér kocsi várta őket a templom előtt,
Nem is láttak a faluban ilyen esküvőt.
Kilenc szobás palotába vitték az új párt,
Körülöttük a sok szolga lábujjhegyen járt,
De a kislány így sem boldog, könnyes a szeme,
Mert a kertből felhangzik az ismerős zene”
Az „ismerős zene” pedig nem egyéb, mint a régi szerelem emléke, az elszalasztott boldogság lehetősége, amit Háczky Laura Szekrényessy Kálmán oldalán talán meglelhetett volna…