Kézilabda
Koronczai Petra
Az MTK-alapító, Szekrényessy Kálmán élete. „Halála után 100 évvel - Szekrényessy Kálmán emlékezete” 87. rész.
„Szekrényessy volt a magyar úszósport első apostola” (Pluhár István, 1926.)
„Szekrényessy a Balatont úszta át. Órákon körösztül ott lubickolt a nyomorult vízben, s mégsem változott el se csukává, se durbinccsá, - pedig megérdemelte volna. Mert amelyik ember, ember, ne kívánkozzék békának.” (Mikszáth Kálmán, 1880.)
„Szekrényessy Kálmán bravourja fényesen bebizonyította, hogy a magyar ember is tud sportsman lenni – ha akar.” (Zala, 1880)
„Ön híres úszó: kétszer is átúszta a Balatont fogadásból, és híres lövő, sok párbajban helytállt.” (Jókai Mór)
„A közönség viharos lelkesedéssel kiáltozta: »Éljen Szekrényessy!«” (Allgemeine Sport-Zeitung, 1881)
„Szekrényessy Kálmánt, világhírre jutott úszási bravúrjai után közönségünk is ismeri.” (Szabadkai Közlöny, 1882)
„Mintha csak Jókai valamelyik regényéből lépett volna ki az életbe, olyan romantikus volt a pályája” (Pesti Hírlap, 1923.)
„A fiatal turista” (Mikszáth Kálmán, 1883.)
„A Hellészpontosz szorost úszta át Leandrosz és Lord Byron nyomán.” (La Petit Presse, 1880)
„Nagy-Kőrösön nyomtatványokat terjesztenek, melyek szerint ott Szekrényessy Kálmán, mint az Országos Antiszemita Pártkör-nek s Kossuth Lajosnak küldötte és ajánlottja lép fel. Az Antiszemiták most a következő nyilatkozatot adták ki: „Az Országos Antiszemita Pártkör végrehajtóbizottsága kijelenti, hogy Szekrényessy Kálmán a pártkörnek nem tagja, azzal összeköttetésben soha nem állott, s őt sem Nagy-Kőrösre, sem máshová képviselőjelöltül nem ajánlotta.” (Pesti hírlap, 1884)
„Szekrényessy Kálmán a honi sport egyik megteremtője, a magyar sportirodalom egyik úttörője” (gr. Bethlen János, 1890.)
„Elfogadtatott Szekrényessy Kálmán azon indítványa, hogy utasítsa a [Balatoni] Egylet a sportszakosztályt, hogy jövőre, augusztus végén rendezzen hajóversenyeket a fürdőélet élénkítése szempontjából.” (Herkules, 1886)
„Ott láttam egy Szekrényessy nevű urat, aki elsőnek úszta át a Balatont és ezért majd akkora tisztességben részesült, mint Lindbergh, az Atlanti első átrepülője.” (Herczeg Ferenc író, 1939.)
„Emléket akartam állítani annak, akinek köszönhetem, hogy sportember lettem, a legelső magyar úszónak, a Balaton többszörös átúszójának: Szekrényessy Kálmánnak, akinek a magyar úszósport sokat köszönhet, és akiről az utódok gyakran megfeledkeznek.” (Kugler Sándor az Úszó Szövetség első ügyvezető elnöke, az első hátúszó bajnok, 1929.)
„Nemcsak irodalmi köreink egyik jelese: de minden sportág művelője, sőt némelyikben övé az elsőség.” Sport, (1882)
„Más összeköttetésünk pedig nincs [a lóvonatú omnibusznál] és azt hiszem nem is lesz, míg a XX. században meg nem váltja útódainkat Szekrényessy barátunk kormányozható léghajója, de addig még sok víz lefolyik a Dunán és sokszor fog befagyni ez a vén folyó.” (Gr. Vay Sándor, író 1893)
„A világhírű úszó Szekrényessy Kálmán drámája, Ermini, első előadásban került színre.” (Szabadkai Közlöny, 1882)
„Szekrényessy balatoni távúszása után méltán magunkra vonjuk egész Európa sportembereinek figyelmét.” (Ország-Világ, 1880.)
„Éljen Szekrényessy, ki á vizet csak úgy nyesi […] Kálmus á ki átúsztá á mágyárr tengert. […] Megtenném őt kapitányból mágyárr tengerrnágynák. […] Mikorr visszátekintek árrá a 20 000 elmút tempóra, csák ázt mondhátom […] ilyent nem mutát föl a Szájná, Májná és Rájná, együtt sem. (Borsszem Jankó, 1880)